Centrum Arkána

Články

Hudebně-taneční vystoupení Ana & Sára/Vypravěčka

Jana DrdáckáAnežka Hessová, první dámy české taneční scény ve stylech flamenko (Jana) a kathak (Anežka) společně vytvořily jedinečný taneční projekt Ana & Sara / Vypravěčka.

 

Na toto dechberoucí představení se můžeme těšit ve čtvrtek 24. ledna 2019 v Městském divadle Zlín, Studiu Z.

 

 

vypra

 

 

Taneční projekt Jany Drdácké (flamenco) a Anežky Hessové (kathak) zkoumá a přibližuje divákům dvě hudebně-taneční tradice, španělskou a indickou, skrze osobní příběhy a přístup k těmto tradicím každé z interpretek.

 

 

Flamenco a kathak mají kdesi v minulosti společné kořeny a společného prostředníka – cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po své dlouhé pouti Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka. Taneční představení ale nepátrá po přesných historických souvislostech spojení flamenka a kathaku. Naopak si s těmito tradicemi pohrává osobitým způsobem a přináší jakousi intimní výpověď dvou žen, které svůj umělecký život zasvětily poznávání a přibližování těchto kultur českým divákům. V odlescích těchto dávných, téměř mytologických, kultur hledají své vlastní hlubiny a touhy, své vlastní já...

 

 

Slovo kathak znamená "vypravěč", tedy ten, který vypráví příběhy bohů a bohyň. Kathak má původ ve staré hinduistické Indii. Původně chrámový tanec se v 15. století za mughalských panovníků přesunuje do královských paláců. V současné době se prezentuje v divadlech a je jeden z nejrozšířenějších klasických tanců Indie. Jedna z nejstarších tanečních technik, která dodnes překvapuje svojí živelnou energií, dynamikou a neočekávanými rytmickými formami.

 

 

Vedle tanečnic počítá projekt s živou hudební složkou založenou na indických perkusích „tabla“ (Tomáš Reindl), flamenkové kytaře (Stanislav Kohútek „Morenito de Triana“) a práci s hlasem (flamenková zpěvačka Gema Caballero).

 

 

Krátká ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=gKYmfmjtHLs

 

 

Délka představení je 1 hodina, 20 minut.

 

 

Ana&Sára - "Vypravěčka" již byla úspěšně uvedena např.

 

- v divadle Ponec Praha

 

- v rámci festivalu Día Del Flamenco v Praze

 

- na festivalu indické kultury v Náprstkově muzeu v Praze

 

- na 47. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami...

 

 

 

Jana Drdácká, flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka, je průkopnicí flamenka v České republice. Své znalosti a zkušenosti nasbírala na četných stážích ve Španělsku a v USA. Vede od roku 2001 svou taneční školu v Praze. Spoluzaložila dvě hudebně-taneční formace, Arsa y Toma v roce 2000 a Flamenco Element v roce 2010. Je zároveň dramaturgyní svých projektů a spolupracuje s významnými španělskými umělci, v jejichž představeních hostuje.

 

 

Anežka Hessová, tanečnice a lektorka indického tance. V roce 2008 studovala na prestižní škole kathaku Dhwani v New Dilí (roční stipendium od ICCR – Indian Council for Cultural Relations). Další studijní pobyty v Indii – 2001 Bangalore a Benares a 2006 Kolkata. Vystupuje v ČR a zahraničí. Věnuje se také divadlu a filmu.

 

 

 

 http://www.anezkahessova.me.cz

 

 

 
VSTUPENKY NA PŘEDSTAVENÍ  ZAKOUPÍTE V PŘEDPRODEJI  NA POKLADNĚ DIVADLA, TEL: 577 636 207, 737 227 856.

Věnujte svým blízkým pod stromeček vstupenku na toto výjimečné představení ve formě dárkového poukazu.

Veškeré informace k rezervaci a nákupu na tel: 777 192 334.

 

46520126 2017875994925030 4095837103030534144 n